Skip to content

2046 E Sherman AveVineland, NJ 08361

Built 1964

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block6901
Lot113
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-A-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,036
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
35%
Improvement Value:$73,600
65%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,620+0.7%
2024$3,596+5.0%
2023$3,426+2.9%
2022$3,328+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 4160, Page 1168Recorded11/20/2017

Property Sale

Sale
$49,400
DeedBook 2326, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1964