Skip to content

3160 Eglantine DrVineland, NJ 08360

Built 1997

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Nov 15, 1996

Property Information

Block701
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.75S-F-3AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,545
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
13%
Improvement Value:$286,900
87%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,472+0.7%
2024$10,403+5.0%
2023$9,910+2.9%
2022$9,627+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 2208, Page 130