Skip to content

3215 Eglantine DrVineland, NJ 08360

Built 1997

Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block701
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,380
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
16%
Improvement Value:$242,900
84%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,189+0.7%
2024$9,128+5.0%
2023$8,696+2.9%
2022$8,447+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

Sq Ft2,380DeedBook 4146, Page 6489Recorded10/29/2016

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 4075, Page 2311

Property Built

Built

Year Built: 1997