Skip to content

3245 Eglantine DrVineland, NJ 08360

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block701
Lot36
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,059
Acreage1.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
20%
Improvement Value:$180,500
80%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,218+0.7%
2024$7,171+5.0%
2023$6,830+2.9%
2022$6,636+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 2872, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1990