Skip to content

687 W Arbor AveVineland, NJ 08360

Built 1927

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 15, 1997

Property Information

Block701
Lot38
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,493
Acreage2.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,100
29%
Improvement Value:$120,200
71%
Total Assessment$169,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,391+0.7%
2024$5,355+5.0%
2023$5,101+2.9%
2022$4,955+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2261, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1927