Skip to content

2936 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block701
Lot49
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,485
Acreage2.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,800
15%
Improvement Value:$245,800
85%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,189+0.7%
2024$9,128+5.0%
2023$8,696+2.9%
2022$8,447+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,485DeedBook 4196, Page 6626Recorded8/10/2020

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,485DeedBook 4133, Page 241Recorded9/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1997