Skip to content

2926 Nicolette CtVineland, NJ 08360

Built 2021

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block701
Lot74
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
14%
Improvement Value:$263,500
86%
Total Assessment$305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,622+0.7%
2024$9,559+662.6%
2023$1,253+2.9%
2022$1,218+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$46,500

From:

To:

DeedBook 4151, Page 4367Recorded3/21/2017