Skip to content

2981 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1953
Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block701
Lot86
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-B-3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,230
Acreage5.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
13%
Improvement Value:$261,700
87%
Total Assessment$301,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,593+0.7%
2024$9,530+9.5%
2023$8,705+2.9%
2022$8,456+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,230DeedBook 4216, Page 4509Recorded10/6/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 2845, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1953