Skip to content

770 Mildred LnVineland, NJ 08361

Built 1974

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Jul 31, 1998

Property Information

Block7106
Lot55
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage970
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
29%
Improvement Value:$106,100
71%
Total Assessment$148,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,735+0.7%
2024$4,703+5.0%
2023$4,480+2.9%
2022$4,352+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 2309, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1974