Skip to content

3547 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1924

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Nov 21, 2011

Property Information

Block7106
Lot61
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,468
Acreage1.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,100
35%
Improvement Value:$91,000
65%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,461+0.7%
2024$4,431+5.0%
2023$4,221+2.9%
2022$4,101+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4087, Page 1057

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 2800, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1924