Skip to content

697 Sheridan AveVineland, NJ 08361

Built 1947

Last Sale Date
Jul 11, 2068

Property Information

Block7108
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,164
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,800
32%
Improvement Value:$88,200
68%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,107+0.7%
2024$4,080+12.2%
2023$3,637+3.1%
2022$3,526+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,164DeedBook 4232, Page 5631Recorded9/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1947