Skip to content

3766 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Dec 20, 2000

Property Information

Block7108
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,632
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
25%
Improvement Value:$100,600
75%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,263+0.7%
2024$4,235+5.0%
2023$4,034+2.9%
2022$3,919+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2482, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1969