Skip to content

751 Sheridan AveVineland, NJ 08361

Built 1947

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 26, 2003

Property Information

Block7108
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,160
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
30%
Improvement Value:$77,900
70%
Total Assessment$111,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,550+0.7%
2024$3,527+5.0%
2023$3,360+2.9%
2022$3,264+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2693, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1947