Skip to content

3656 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 2021

Last Sale Price
$11,000
Last Sale Date
Mar 17, 2017

Property Information

Block7110
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,490
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
19%
Improvement Value:$160,900
81%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,323+0.7%
2024$6,282+5.0%
2023$5,984+442.3%
2022$1,103+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$11,000

From:

To:

Sq Ft2,490DeedBook 4151, Page 4109Recorded3/21/2017