Skip to content

3812 Cornucopia AveVineland, NJ 08361

Built 1984

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 10, 2000

Property Information

Block7303
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,465
Acreage1.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
18%
Improvement Value:$216,600
82%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,428+0.7%
2024$8,372+5.0%
2023$7,975+2.9%
2022$7,748+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2423, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1984