Skip to content

4480 Mays Landing RdVineland, NJ 08361

Built 2005

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block7303
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,848
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
21%
Improvement Value:$168,000
79%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+0.7%
2024$6,725+5.0%
2023$6,406+2.9%
2022$6,223+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,848DeedBook 4191, Page 4752Recorded3/5/2020

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 2813, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 2005