Skip to content

4028 Mays Landing RdVineland, NJ 08361

Built 1980

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 30, 2011

Property Information

Block7304
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,707
Acreage3.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
22%
Improvement Value:$199,600
78%
Total Assessment$255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,141+0.7%
2024$8,088+5.0%
2023$7,704+2.9%
2022$7,484+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4087, Page 8972

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 1296, Page 213