Skip to content

4830 Covered Bridge RdMillville, NJ 08332

Built 1990

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
Dec 6, 2019

Property Information

Block7701
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,529
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
20%
Improvement Value:$240,800
80%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,552+0.7%
2024$9,489+5.0%
2023$9,039+2.9%
2022$8,781+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$164,900
Sq Ft2,529DeedBook 4188, Page 48Recorded12/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1990