Skip to content

2713 Friendship StVineland, NJ 08360

Built 1969

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Jun 2, 2016

Property Information

Block908
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
25%
Improvement Value:$78,700
75%
Total Assessment$105,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,350+0.7%
2024$3,327+5.0%
2023$3,170+2.9%
2022$3,079+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 4141, Page 9461Recorded6/7/2016

Property Sale

Sale
$25,977
DeedBook 1943, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1969