Skip to content

280 Ralph StreetBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$327,540
Last Sale Date
Mar 22, 2006

Property Information

Block10101
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,400
40%
Improvement Value:$125,300
60%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,457+3.0%
2024$8,208+3.1%
2023$7,958+1.4%
2022$7,849+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$327,540

To:

Sq Ft1,258DeedBook 6329, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1924