Skip to content

73 Newark AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block1401
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description2SF OFF+APT.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,238
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
31%
Improvement Value:$180,900
69%
Total Assessment$261,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,546+16.4%
2024$9,061+3.1%
2023$8,785+1.4%
2022$8,665+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,238DeedBook 20230, Page 31731

Property Built

Built

Year Built: 1917