Skip to content

34 Florence AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Sep 29, 2005

Property Information

Block1401
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SF3G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,700
30%
Improvement Value:$177,600
70%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,216+3.0%
2024$9,914+3.1%
2023$9,613+1.4%
2022$9,481+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

To:

Sq Ft2,290DeedBook 6248, Page 115

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6118, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1917