Skip to content

24-26 Florence AveBelleville, NJ 07109

Built 2006

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Dec 20, 2006

Property Information

Block1401
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class18
Description2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,044
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,100
24%
Improvement Value:$391,400
76%
Total Assessment$517,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,871+3.0%
2024$20,255+3.1%
2023$19,639+1.4%
2022$19,370+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft3,044DeedBook 12013, Page 4737

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 6280, Page 717

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5883, Page 585