Skip to content

75 Frederick StreetBelleville, NJ 07109

Built 1956

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block1401
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,200
29%
Improvement Value:$274,600
71%
Total Assessment$387,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,640+3.0%
2024$15,178+3.1%
2023$14,717+1.4%
2022$14,515+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956