Skip to content

50 Florence AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1956

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block1401
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,900
41%
Improvement Value:$131,900
59%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,945+11.9%
2024$7,992+2.4%
2023$7,806+1.4%
2022$7,699+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 20230, Page 28473

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5660, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1956