Skip to content

32 Frederick StreetBelleville, NJ 07109

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2012

Property Information

Block1402
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,800
30%
Improvement Value:$165,400
70%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,526+3.0%
2024$9,245+3.1%
2023$8,964+1.4%
2022$8,841+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5613, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1920