Skip to content

24 Frederick StreetBelleville, NJ 07109

Built 1930

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block1402
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,491
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
43%
Improvement Value:$133,400
57%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,478+3.0%
2024$9,198+3.1%
2023$8,918+1.4%
2022$8,796+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,491DeedBook 20220, Page 44951

Property Built

Built

Year Built: 1930