Skip to content

150-152 Franklin StreetBelleville, NJ 07109

Built 2007
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block1402
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2SF/ST/OF/APTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,583
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$248,900
39%
Improvement Value:$385,400
61%
Total Assessment$634,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,581+3.0%
2024$24,827+3.1%
2023$24,072+1.4%
2022$23,742+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft6,583DeedBook 6272, Page 301