Skip to content

67 Magnolia StreetBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block1403
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description1.5SS 2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
29%
Improvement Value:$203,000
71%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,482+3.0%
2024$11,143+3.1%
2023$10,804+1.4%
2022$10,656+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 20220, Page 79024

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 6198, Page 625

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5899, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1952