Skip to content

65 Salter PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1960

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Apr 12, 2007

Property Information

Block401
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,400
35%
Improvement Value:$196,900
65%
Total Assessment$302,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,192+3.0%
2024$11,832+3.1%
2023$11,472+1.4%
2022$11,315+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,470DeedBook 12045, Page 7077

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5727, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1960