Skip to content

59 Sanford AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block1501
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
45%
Improvement Value:$145,500
55%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,627+3.0%
2024$10,313+3.1%
2023$10,000+1.4%
2022$9,863+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,300DeedBook 20210, Page 80373

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 20160, Page 57260Recorded7/8/2016

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12100, Page 3651

Property Built

Built

Year Built: 1922