Skip to content

64 Wallace StreetBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 27, 2006

Property Information

Block605
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,359
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,100
45%
Improvement Value:$132,200
55%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,611+3.0%
2024$9,327+3.1%
2023$9,043+1.4%
2022$8,920+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,359DeedBook 6406, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1932