Skip to content

56 Cuozzo StreetBelleville, NJ 07109

Built 1925

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 28, 2006

Property Information

Block1502
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class47
Description2SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,800
40%
Improvement Value:$212,800
60%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,301+3.0%
2024$13,879+3.1%
2023$13,457+1.4%
2022$13,273+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,992DeedBook 12018, Page 9154

Property Built

Built

Year Built: 1925