Skip to content

113 Brighton AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 29, 2004

Property Information

Block605
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,939
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
37%
Improvement Value:$198,000
63%
Total Assessment$316,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,744+3.0%
2024$12,368+3.1%
2023$11,992+1.4%
2022$11,828+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,939DeedBook 6125, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1932