Skip to content

10-12 Highland AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1971

Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block1502
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3SF 12APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,718
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
40%
Improvement Value:$677,600
60%
Total Assessment$1,132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,678+3.0%
2024$44,330+3.1%
2023$42,982+1.4%
2022$42,393+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971