Skip to content

124 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1994
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2020

Property Information

Block6801
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2SF 8FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,560
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
35%
Improvement Value:$520,200
65%
Total Assessment$800,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,272+3.0%
2024$31,320+3.1%
2023$30,368+1.4%
2022$29,951+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994