Skip to content

15 Acme StreetBelleville, NJ 07109

Built 1902

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Jan 18, 2008

Property Information

Block1601
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage964
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,800
49%
Improvement Value:$98,800
51%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,889+3.0%
2024$7,656+3.1%
2023$7,423+1.4%
2022$7,321+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500

To:

Sq Ft964DeedBook 12115, Page 6671

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5301, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1902