Skip to content

169 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 1997

Property Information

Block1901
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,600
45%
Improvement Value:$182,400
55%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,269+3.0%
2024$12,877+3.1%
2023$12,486+1.4%
2022$12,314+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945