Skip to content

141 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2000

Property Information

Block1901
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,874
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,300
46%
Improvement Value:$152,300
54%
Total Assessment$280,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,317+3.0%
2024$10,983+3.1%
2023$10,649+1.4%
2022$10,503+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932