Skip to content

125 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Date
Dec 16, 1999

Property Information

Block1901
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,412
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,300
48%
Improvement Value:$138,600
52%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,514+3.1%
2024$10,196+3.2%
2023$9,879+1.4%
2022$9,740+5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932