Skip to content

98 Franklin StreetBelleville, NJ 07109

Built 1932
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block2101
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class10
Description1SCB OFFICES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
49%
Improvement Value:$79,500
51%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,344+3.0%
2024$6,157+3.1%
2023$5,970+1.4%
2022$5,888+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,104DeedBook 20210, Page 51137Recorded4/23/2021

Property Sale

Sale
$111,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 20180, Page 69687Recorded8/10/2018

Property Sale

Sale
$104,500
DeedBook 6220, Page 485

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5588, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1932