Skip to content

28 Bellevue AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Mar 3, 1999

Property Information

Block605
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,577
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,400
50%
Improvement Value:$161,900
50%
Total Assessment$326,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,160+3.0%
2024$12,771+3.1%
2023$12,383+1.4%
2022$12,213+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft1,577DeedBook 5600, Page 422

Property Sale

Sale
$6,700
DeedBook 5364, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1942