Skip to content

66 Bernice RoadBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2019

Property Information

Block2903
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,700
53%
Improvement Value:$141,500
47%
Total Assessment$302,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,188+3.0%
2024$11,828+3.1%
2023$11,468+1.4%
2022$11,311+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,289DeedBook 20150, Page 80441Recorded10/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1959