Skip to content

77 Plenge DriveBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block2903
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
50%
Improvement Value:$155,700
50%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,353+3.1%
2024$11,981+1.0%
2023$11,859+1.4%
2022$11,697+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959