Skip to content

29 Plenge DriveBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Date
Dec 15, 2009

Property Information

Block2903
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,300
46%
Improvement Value:$169,500
54%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,615+3.0%
2024$12,243+3.1%
2023$11,871+1.4%
2022$11,708+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959