Skip to content

109 Plenge DriveBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 25, 1996

Property Information

Block2904
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,300
57%
Improvement Value:$125,900
43%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,704+3.0%
2024$11,358+3.1%
2023$11,013+1.4%
2022$10,862+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959