Skip to content

18-20 Ligham StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 25, 2002

Property Information

Block3701
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage790
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,000
57%
Improvement Value:$114,600
43%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,752+3.0%
2024$10,435+3.1%
2023$10,117+1.4%
2022$9,979+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft790DeedBook 5895, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1937