Skip to content

662-664 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 2005

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 3, 2019

Property Information

Block3501
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description2SFBIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
27%
Improvement Value:$291,500
73%
Total Assessment$398,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,088+3.0%
2024$15,613+3.1%
2023$15,138+1.4%
2022$14,931+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft2,508DeedBook 20190, Page 57060

Property Sale

Sale
$17,500

From:

To:

Sq Ft2,504DeedBook 20180, Page 81108Recorded9/19/2018

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6268, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 6074, Page 582