Skip to content

449 Franklin AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block3502
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,244
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,300
40%
Improvement Value:$167,100
60%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,268+3.0%
2024$10,936+3.1%
2023$10,603+1.4%
2022$10,458+21.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,244DeedBook 20200, Page 18920

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,244DeedBook 20190, Page 88182Recorded9/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1927