Skip to content

22 Ligham StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block3701
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF3G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,139
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
51%
Improvement Value:$112,300
49%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,288+3.0%
2024$9,014+3.1%
2023$8,740+1.4%
2022$8,620+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,139DeedBook 20240, Page 1206

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 5587, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1927